BLOG #1 - JAK VYBRAT JÍZDNÍ KOLO

VÝBĚR NOVÉHO KOLA? MNOHDY ALCHYMIE, ALE PŘEDEVŠÍM RADOST

 

Ačkoliv to za okny momentálně příliš nevypadá, jaro již pomalu, ale jistě klepe na dveře. V tomto krásném ročním období se probouzí nejen příroda, ale také vášeň k cyklistice, potažmo dalším sportovním aktivitám. Přichází také doba, která svádí k nákupu nového kola. Ve velmi rozvětvené nabídce se laik často ztrácí. Jak vlastně ideálně přistoupit k výběru a na co se primárně zaměřit? Na to se podíváme v následujících řádcích.

V první fázi výběru je nemírně důležité objektivně zhodnotit, jakým způsobem budete kolo využívat. Nevhodný druh kola totiž může cyklistiku spíše znechutit. Globálně lze jízdní kola rozdělit na horská, trekingová (crossová) a silniční. Horská kola pak mohou být pevná, která mají pouze přední odpruženou vidlici a celoodpružená, kde ke komfortu přispívá také zadní tlumení. Roli zde hraje rovněž průměr samotných kol. Horská kola jako taková začala svou historii psát na 26" průměru, přičemž poslední řádky této kategorie byly zaznamenány před několika lety. Momentálně se již tato varianta vyrábí minimálně, volit ji lze například u juniorských kol. Zde přispěje k lepší ovladatelnosti a ratolesti usnadní přestup na dospělé kolo.

 

      RYCHLOST, KOMFORT, JISTOTA? VOLTE "DEVĚTADVACÍTKU!"

V posledních sezonách je naprostým fenoménem kolo o průměru 29," v menší míře pak 27,5.“ Nespornou výhodu je rychlost. Jakmile kolo roztočíte, získá vysokou setrvačnost, díky které svištíte krajinou s mnohem menším úsilím než na 26" kolech. K bezpečné jízdě napomůže snadné překonávání překážek (kořeny, patníky). Zde funguje prostá fyzika. Na překážku díky většímu průměru kol najedete pod menším úhlem, tudíž ji hravě překonáte. To přispívá také ke komfortu, od povrchu nedostáváte tolik nárazů, současně se také nemusíte tak často zvedat ze sedla. To ocení zejména lidé, jenž mají potíže se zády. V tomto případě lze vřele doporučit celoodpružené kolo, které nárazy téměř eliminuje.

Složitým rozhodnutím často bývá, zda zvolit horské či trekingové kolo. V období výše zmíněných 26" průměrů byla odpověď jasná, volba padla na trekingové s 28". Výhodou byla především rychlost a váha. Nyní již není situace tak jednoznačná. Díky 29" průměru kol byla téměř dorovnána rychlost. Na horské kolo si v případě zájmu navíc můžete nasadit hladší a užší pláště. Rám samozřejme díky své konstrukci zůstane vždy o něco těžší, avšak rozdíl už nebude natolik markantní. Volbou horského kola získáte variabilitu, vydat se tak můžete do jakéhokoliv terénů, téměř nic vás nepřekvapí. Širší pláště pak přinesou větší pohodlí, které není nikdy na škodu.

Silniční kolo pak, jak již název napovídá, bude ideální pouze na asfaltovém povrchu. Ani ten ale není vždy perfektně hladký, proto lze vybírat několika podkategorií. Jejich rozpětí je široké, od závodních "žiletek" až po takzvané gravel biky, díky nimž můžete kombinovat asfalt a drobný terén.

Taktéž horské kolo můžete vybírat v mnoha kategoriích. Vše je závislé na zamýšleném použití, respektive náročnosti terénu. Dle toho vybíráte geometrii kola a potřebný zdvih vidlice/tlumiče. V následujících článcích jednotlivé podkategorie detailněji rozebereme a zaměříme se na jejich benefity a případná úskalí.

V tomto článku jste získali základní náhled na problematiku výběru kol. V případě, že byste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte nás do komentářů či zpráv kontaktovat. Rádi vám poradíme!

ZDROJE:

1) https://www.scottsbikes.com/articles/buyers-guide-for-choosing-the-right-bicycle-pg69.htm

2) http://bike-advisor.com/bicycle-guides/the-advantages-of-the-29-inch-wheel.html

3) https://www.cyklovape.cz/scott-addict-30-r-2018-p223195/#gallery